miercuri, 9 septembrie 2009

Reveniri

Ultimele 2 optimi de la masculin US Open au avut desfasurari aproximativ similare. Meciul Tsonga-Gonzalez a inceput cu multe greseli pentru cilian. multe de tot; si a facut si un pic de circ : nervos ca servea si returna in afara, a oferit racheta unei doamne din public, nu inainte de a da cu ea de 3 ori de pamant; a intors capul la smashurile francezului; l-a luat un pic la misto pe arbitrul de scaun spre amuzamentul publicului s.a.m.d. Oare a facut toate astea asa, pus si simplu ? Nu, nici pomeneala...parerea mea este ca a cautat sa-si destabilizeze psihic pe jo. Sa fim seriosi, cand inainte ca adversarul sa serveasca, tu stai de vorba cu cineva din public, nu dispare din concentrare ? eu cred ca da. Oricum, din punct de vedere sportiv, jucatoul din Chile a fost, inceput hiar cu debutul setului 2, net superior francezului. Se vede ca este un tenismen foarte experimentat, care stie tot. Probabil ca Tsonga o sa viseze dreapta din retragere a lui Fernando pana la urmatorul meci dintre cei doi(acesta a fost primul meci).

Pe la 4 dimineata incepea si ultimul meci din optimi, nadal-monfils. Ca si Tsonga , si Mofils a inceput mai bine partida, facand break in gameul 5 al primului set. Nadal a egalat si s-a ajuns in tie break, unde francezul a servit impecabil. Setul 2 a fost clar unul crucial, foarte disputat, cu gameuri lungi, raliuri de peste 20 de mingi in mare parte, mingi de break ratate si multe alte elemente care contribuie la tensiunea unei partide. 3 breakuri la rand au aratat determinarea celor 2 jucatori, nadal avand castig de cauza. Setul 3 a fost unul fara istoric, 6-1, cu 3 breakuri pentru Rafa !!! Setul 4 nu pot decat sa presupun ca a fost o copie a setului 3 , deoarece era ora 6:20 dimineata si incepuse sa mi s faca somn (adica adormisem cu telecomanda in mana). Meciul era jucat demult, deoarece francezul a intrat in jocul lui Nadal, angrenandu-se in schimburi lungi, care nu numai ca il oboseau fizic, dar deoarece le pierde aproape pe toate, si psihicul lu gael era afectat.